Na místě, které se nazývá Krteň, se nachází osamocený kostelík se hřbitovem. Najdete jej nedaleko městských částí Stodůlky a Třebonice. Dnes působí opuštěně, ale místo má zajímavou historii.
Kostelík stojí na vyvýšenině, kde se pravděpodobně nacházela pohanská svatyně. Pod kopečkem se nacházelo jezírko a studánka se zázračným pramenem, který uzdravoval. Působil zde prý velký čaroděje, který uměl uzdravovat. Také název vesnice se prý odvíjí od jména Slovanského boha Krta, boha slunce a dárce dobré úrody.
Kostelík byl postaven ve 13. století a je zmiňován jako farní roku 1352. Osada je poprvé zmiňovaná až roku 1434 jako majetek českých králů. V 16. století byl kostelík rozšířen. Samotná osada však nepřežila třicetiletou válku, kdy byla pravděpodobně vypálena. Zůstal pouze kostelík se hřbitovem. V 18. století byla kostelu zvýšena věž a v roce 1890 byl kostel přestavěn v pseudorománském stylu podle plánů architekta Arnošta Živného. Ve zdi nad oltářem se jako zázrakem zachovaly unikátní románské fresky ze 13. století. Jejich autorem je snad některý z umělců v okolí Karla IV.
S místem se váže krásný a snad i pravdivý příběh. Roku 1371 ležel Karel IV. na Karlštejně zasažen zlou nemocí. Královna Eliška se vydala pěšky z Karlštejna na Pražský hrad ke hrobu sv. Zikmunda, aby tam obětovala osm misek ryzího zlata za zdraví krále. Zlato bylo určeno ke zhotovení relikviářové busty sv. Zikmunda. Na zpáteční cestě, když odpočívala na Krtni, obdržela zprávu, že se Karel IV. uzdravil. Z vděčnosti krteňský kostel obdařila důchody. Událost se stala na den mučedníků Jana a Pavla (26.6.) a proto jej zasvětili ke cti těchto světců.
Z tohoto příběhu lze usuzovat, že královna musela odpočívat v nějakém místním dvorci. Bohužel však v okolí dosud nebyl proveden archeologický průzkum, takže se můžeme pouze domnívat, že dvorec a osada se musely rozkládat někde na západ od hřbitova, kde se dnes rozkládají zemědělské plochy. Ale to asi bude úkol pro příští generace.
Nedaleko hřbitova se nachází dolmen „BEL“ ve tvaru kamenného stolu. Byl sestaven podle vzoru megalitických staveb dávných civilizací z prvohorní ordovické břidlice na významné energetické linii bývalé královské cesty Pražský hrad – Karlštejn.
Až budete mít cestu kolem, zastavte se zde…místo má svého genia loci.