Výlet do Brna – slavné vily

Jak jste si všimli, tak Couráme se si udělalo pauzu ve vycházkách a jedním z důvodů byl výlet do Brna. Rozhodla jsem se navštívit tři slavné vily – Vilu Tugendhat, Vilu Löw Beer a Vilu Stiassni.

Vila Tugendhat

Pohled na vilu Tugendhat

Vilu si nechali postavit manželé Greta a Fritz Tugendhatovi na pozemku, který dostali svatebním darem od rodičů Grety, Alfreda a Marianny Löw Beerových, svých sousedů. Pro svůj dům si vybrali významného německého architekta Ludwiga Miese van der Roha, kterému se nejprve do Brna nechtělo. Nakonec byl nadšen pozemkem s krásným výhledem na město a zakázku přijal. V letech 1929-1930 se stavba realizovala. Stavba funkcionalistické vily je v duchu hesla „Méně je více“, kterým se Mies van der Rohe řídil. Cena však byla astronomická, přesáhla 8 mil. Kč. A není se čemu divit, drahými materiály se nešetřilo. Nejznámnějším příkladem je onyxová stěna. Bohužel manželé si dům dlouho neužili, protože již roku 1938 emigrovali a vilu zabavilo gestapo. Devastaci domu pomohla hlavně rudá armáda, která ve vile ustájila koně a bombardování, kdy praskla velká okna v hlavním pokoji. Od roku 1960 je vila ve vlastnictví státu. Komplexní rekonstrukce proběhla až v letech 2010-2012. Od roku 2001 je vila zapsaná na seznamu UNESCO.

Vile se občas přezdívalo „pavilon“ a to asi proto, že Mies van der Rohe vyšel architektonicky ze svého návrhu Pavilonu Barcelona, německého pavilonu na Světové výstavě roku 1929 v Barceloně. Přestože po ukončení výstavy byla stavba rozebrána a nově se podařilo pavilon postavit v roce 1986 dle fotografií, které pořídil sám architekt. Pokud se dostanete na svých cestách do Barcelony, určitě nezapomeňte pavilon navštívit.

Pavilon Barcelona

Interiéry pavilonu s křesly Barcelona a onyxovou stěnou

Atrium pavilonu se sochou Alba (Úsvit) od George Kolbeho

Vila Löw – Beer

Vila Löw-Beer

Až si prohlédnete zahradu vily Tugendhat, kde mimochodem už nenajdete slavný strom, pod kterým Mečiar a Klaus rozdělili republiku, projdete turniketem do zahrady vily Löw-Beer, kde žili rodiče Grety. Otec Grety, Alfred Löw-Beer vilu zakoupil v roce 1913 od dědiců továrníka Morize Fuhrmanna. Mimochodem pro porovnání cen, tento dům jej stál 200 tisíc Kč. Rodina se sem přestěhovala ze Svitávky, kde do dnešních dnů najdete Velkou i Malou vilu Löw -Beerových. Původní vilu navrženou architektem Alexandrem Neumannem nechali upravit dle plánů Roberta Baumfelda. Rodina musela vilu v roce 1938 opustit a při útěku do emigrace bohužel pan Alfred zahynul. Vila se dostala do rukou tajné státní policie a roku 1954 se dostala do rukou státu. Z budovy se stal internát, který zde fungoval až do roku 2012. Následně vila prošla rekonstrukcí a dnes v ní najdete expozici Židé na Moravě.

A malá poznámka, v Brně naleznete i další Löw-Beerovu vilu – vilu Ernsta Löw-Beera, bratrance Grety Tugendhatové, navrženou taktéž architektem Roberterm Baumfeldem.

Vila Stiassni

Vila Stiassni

Poslední vilu, kterou jsem navštívila, byla Vila Stiassni v Masarykově čtvrti, kterou si nechal v letech 1927-1929 postavit továrník Alfred Stiassni. Návrh vily svěřil brněnskému architektovi Ernst Wiesnerovi, které vystavěl krásnou funkcionalistickou vilu. Wiesner však postavil pouze stavbu, vnitřní prostory svěřila Hermina Stiassni vídeňskému architektovi Franzi Wilfertovi, který vytvořil interiér s menšími místnostmi, které vybavil tmavým dřevem a historizujícím nábytkem. Ve vile máte pocit, že jste se octli někde na zámku. Celá rodina aktivně sportovala, takže v areálu najdete nejen tenisový kurt, ale také bazén. Stejně jako ostatní rodiny, i rodina Stiassni musela opustit republiku a z vily se stalo německé kasíno. Následně už můžete znát tuto vilu jako vilu vládní, kde jako první přespal Edvard Beneš po návratu z exilu. Až se do vily někdy podíváte a uvidíte jednu z koupelen, která byla rekonstruována v osmdesátých letech, máte pocit, že jste se octli v budově Nové scény Národního divadla. Stejně jako interiéry Nové scény, byly i koupelny obloženy zeleným kubánským mramorem, který prý poslal Fidel Castro do vily po své návštěvě a nespokojenosti s aktuálním stavem koupelen. Vila byla také několikrát využita filmaři, např. seriál Bohéma, kde představovala vilu Vlasty Buriana.

Nakonec ještě praktické informace.

Vstupenky do Vily Tugendhat je potřeba zakoupit velmi dlouho dopředu a většinou se Vám podaří sehnat vstupenky pouze na pracovní dny mimo sezónu. My měli objednáno už v prosinci na únor a byl k dispozici pouze základní okruh bez technického zázemí.

https://www.tugendhat.eu/

Do vily Löw Beer není problém vstupenky získat, jsou to výstavní prostory. Pokud byste chtěli komentovanou prohlídku, je nutné sledovat stránky.

https://www.vilalowbeer.cz/cz/

Vila Stiassni spadá pod Národní památkový úřad a vstupenky jsme objednali on-line asi 14 dní předem a to na 9 hodinu a moc jsme si to sami užili.

https://www.vila-stiassni.cz/cs

Vzhledem ke špatnému počasí jsme moc dalších zajímavých staveb nenavštívili, ale objevila jsem zajímavý web Brněnský Architektonický Manuál, kde máte přehled všech zajímavých staveb v Brně a můžete různě vyhledávat. Před zajímavými stavbami je na chodníku číslo, které si můžete v aplikaci vyhledat.

https://www.bam.brno.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *