ZÁMEK
Lánský zámek je dnes všem známý jako jedno ze sídel prezidenta České republiky. Původně se však jednalo o zámek významného šlechtického rodu Fürstenbergů, kteří jej získali na začátku 18. století. V letech 1821-25 získal zámek dnešní podobu, kdy jej přestavěl kníže Karel Egon II. z Fürstenbergu. Vzhledem k tomu, že Fürstenbergové patřili k německé šlechtě, necítili se v nově vzniklé republice dobře a tak využili příležitosti a zámek v roce 1921 za 25 miliónů korun československých prodali státu. Následovaly úpravy pod vedením Josipa Plečnika. Po dokončení se zámek stal letním sídlem prezidenta Československé republiky.
ZÁMECKÝ PARK
Už v roce 1785 zřídil hospodářský správce M. G. Stumpf kolem zámku malé arboretum s mnoha druhy cizokrajných rostlin a rosárium. Teprve po likvidaci vodního příkopu a valů byl v roce 1852 za knížete Karla Egona II. z Fürsenbergu založen velký anglický park . Dále se vybudoval rybník pro vodní ptactvo a bažantnice s oborou pro vzácnou zvěř. Rybník zvaný „Bahňák“ byl později přebudován Plečnikem. Antická fontána s dórskými pilastry má pět lvů chrlících vodu, představující Čechy, Moravu, Slezsko, Slovenskou a Podkarpatskou Rus. Fontána představuje pět sloupů Republiky československé.
PALMOVÝ SKLENÍK
V roce 1875 odkoupili Fürstenbergové tři sousední usedlosti a v jejich místech nechali zřídit palmový skleník a zelinářskou zahradu. Projekt na stavbu navrhl Jan B. Urban, železné konstrukce vyrobili dělníci ve fürstenberských železárnách ve Staré Huti, litinové dekorace dodal vídeňský dvorní zámečník Albert Milde, rodák ze Vsetínska. Skleněné tabule dodala firma pražského obchodníka Franze Götze, která je také osadila a zakytovala. Bohužel skleník byl v době odkupu státu ve smutném stavu a měl být stržen, ale Plečnik se rozhodl jej opravit. Rozšířil také kolmé křídlo, zakončené manipulačním domkem. Zimní zahrada a nové křídlo bylo dokončeno v roce 1923. Palmovnu a zimní zahradu Plečnik spojil nově proraženým mohutným obloukem a jednoduchým krátkým schodištěm, do jehož středu vložil zaoblenou nádrž s chrličem. V 80. letech 20. století byl opět ohrožen zbouráním, ale taktéž se povedlo skleník obnovit a dnes jej můžeme obdivovat krásně zrekonstuovaný.
Dnes můžete zámek obdivovat z úctyhodné vzdálenosti a vstup je možný pouze do parku a skleníku. Každopádně park i skleník si určitě vaši pozornost zaslouží. V parku můžete nachodit spousty kilometrů a obdivovat nádhernou zeleň. Své kroky můžete dále směřovat do obory, která na park navazuje. A nedaleko zámku se nachází lánské muzeum se zajímavými expozicemi.