Už jste si někdy vyběhli na ochoz Prašné brány? Já tady byla naposledy ještě jako pionýr, kterého poslali za odměnu na výlet do Prahy. No a když teď připravuji courání po staroměstském opevnění, návštěva věže byla příjemná povinnost. Počasí vyšlo skvěle a vyhlídka byla nádherná. Ten pohled na pražské panorama se neomrzí. Cestou nahoru musíte absolvovat 186 schodů a dostanete se do výšky 44 metrů. Kromě toho musíte občas bojovat s neomalenými turisty, kteří se derou nahoru i dolů na úzkém točitém schodišti. Ale i přes tyto chvilkové nepříjemnosti Vás pohled z věže příjemně překvapí.
Prašná brána je jeden z mála nepřímých pozůstatků středověkého staroměstského opevnění. Proč nepřímý? Původní věž, zvaná Horská nebo Odraná, byla stržena a Nová věž (jak se původně jmenovala) byla postavena o kus vedle, přímo v příkopu opevnění jako samostatná stavba. Měšťané chtěli, aby vedle nového královského sídla zvané Králův dvůr, byla věž, která bude reprezentovat město. Základní kámen položil v roce 1475 sám král Vladislav Jagellonský. Stavbu začal stavět mistr Václav, který byl záhy vystřídán Matějem Rejskem z Prostějova. Stavba však byla relativně brzy zastavena, protože král se přestěhoval zpět na Pražský hrad a stavba ztratila pro měšťany význam. Byla provizorně zastřešena a od poloviny 18. století sloužila jako sklad prachu. Odtud název Prašná brána. Dnešní vzhled je od architekta Josefa Mockera z 19. století.
Další podrobnosti o Prašné bráně, Králově dvoře a staroměstském opevnění se dozvíte na courání po staroměstském opevnění, které pro Vás připravuji na únor…
A kdo by si chtěl vyběhnout na věž, nemusí mít strach z předraženého vstupného. Věž spravuje Muzeum hlavního města Prahy a plné vstupné je 100 Kč. A opět platí 10% sleva na „lítačku“.